Skip to content

143 Beach St.(Block 4204 Lot 12)Jersey City, NJ 07307

Built 1920
Other Exempt

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 17, 2023

Property Information

Block4204
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,455-0.4%
2022$6,479+4.5%
2021$6,197+3.5%
2020$5,988-25.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920