Skip to content

151 Beach St.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 1, 2010

Property Information

Block4204
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,166
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
42%
Improvement Value:$251,500
58%
Total Assessment$436,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,747-0.6%
2024$9,808+40.1%
2023$7,001-0.4%
2022$7,028+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 8766, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1925