Skip to content

161 Beach St.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Nov 5, 2019

Property Information

Block4204
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,400
46%
Improvement Value:$238,500
54%
Total Assessment$439,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,823-0.6%
2024$9,885+40.1%
2023$7,056-0.4%
2022$7,082+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,394DeedBook 9448, Page 410Recorded11/7/2019

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3187, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1925