Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
137 Beach St.Jersey City, NJ 07307
Vacant Land
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2009
Property Information
Block4204
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42
Building Details
Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.05
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$529,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$529,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $11,815 | +15.9% |
| 2024 | $10,195 | +40.1% |
| 2023 | $7,277 | -0.4% |
| 2022 | $7,305 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.