Skip to content

140 Carlton Ave.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Jan 12, 2004

Property Information

Block4204
Lot23
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building ClassC0527
Description3S-B-C-14U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage527
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$108,000
59%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,086-0.6%
2024$4,112+40.1%
2023$2,935-0.4%
2022$2,946+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 7231, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1925