Skip to content

140 Carlton Ave.(Unit C0203)Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block4204
Lot23
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building ClassC0444
Description3S-B-C-14U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage444
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
56%
Improvement Value:$59,600
44%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,006-0.6%
2024$3,024+3.0%
2023$2,935-0.4%
2022$2,946+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft444DeedBook 9462, Page 783Recorded1/10/2020

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 9462, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1925