Skip to content

152 Carlton Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$243,600
Last Sale Date
Dec 27, 2013

Property Information

Block4204
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,200
47%
Improvement Value:$250,400
53%
Total Assessment$470,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,509-0.6%
2024$10,574+40.1%
2023$7,548-0.4%
2022$7,577+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$243,600

From:

To:

DeedBook 8952, Page 833Recorded1/10/2014

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 8191, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1925