Skip to content

179 Manhattan Ave.(Unit C0401)Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$362,500
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block4301
Lot11
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building ClassC0761
Description4S-B-D-29U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage761
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
33%
Improvement Value:$152,400
67%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,078-0.6%
2024$5,110+40.1%
2023$3,648-0.4%
2022$3,661+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$362,500

From:

To:

Sq Ft761DeedBook 9853, Page 530Recorded10/8/2024

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft761DeedBook 9275, Page 663Recorded1/24/2018

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8423, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1930