Skip to content

179 Manhattan Ave.(Unit C0407)Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block4301
Lot11
QualifierC0407
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building ClassC0481
Description4S-B-D-29U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage481
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$126,100
63%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,491-0.6%
2024$4,519+40.1%
2023$3,226-0.4%
2022$3,238+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft481DeedBook 9836, Page 56Recorded7/23/2024

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 7503, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1930