Skip to content

3288 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block4301
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,604
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,800
31%
Improvement Value:$366,300
69%
Total Assessment$532,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,882-0.6%
2024$11,956+40.1%
2023$8,535-0.4%
2022$8,567+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft3,604DeedBook 9742, Page 163Recorded4/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 1910