Skip to content

835 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 0001
Apartment

Last Sale Price
$1,950,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block4305
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-16U-H

Assessment

Land Value:$720,000
71%
Improvement Value:$297,000
29%
Total Assessment$1,017,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,710-0.6%
2024$22,852+40.1%
2023$16,313-0.4%
2022$16,374-12.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,950,000

From:

To:

DeedBook 9764, Page 430Recorded8/11/2023

Property Sale

Sale
$1,950,000
DeedBook 9764, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 0001