Skip to content

38 Carlton Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 28, 2019

Property Information

Block4305
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
47%
Improvement Value:$230,700
53%
Total Assessment$438,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,785-0.6%
2024$9,846+40.1%
2023$7,029+7.3%
2022$6,551+13.6%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,176DeedBook 9450, Page 468NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 1905