Skip to content

46 Carlton Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2020

Last Sale Price
$1,237,500
Last Sale Date
May 19, 2020

Property Information

Block4305
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,784
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
40%
Improvement Value:$920,800
86%
Total Assessment$1,069,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,884-0.6%
2024$24,034+40.1%
2023$17,156-0.4%
2022$17,221+323.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,237,500

From:

To:

Sq Ft4,784DeedBook 9533, Page 779NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/2/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 9103, Page 682Recorded3/3/2016