Skip to content

72 Lake St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07306

Built 2023

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Oct 5, 2023

Property Information

Block4306
Lot33
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,400
38%
Improvement Value:$493,300
89%
Total Assessment$556,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,431+92.4%
2024$6,462
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 9778, Page 871Recorded10/19/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023