Skip to content

76 Lake St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 14, 2010

Property Information

Block4306
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
50%
Improvement Value:$186,500
50%
Total Assessment$376,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,407-0.6%
2024$8,460+40.1%
2023$6,039-0.4%
2022$6,062+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8712, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1900