Skip to content

46 Booraem Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 15, 2010

Property Information

Block5009
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
48%
Improvement Value:$259,800
52%
Total Assessment$497,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,105-0.6%
2024$11,174+40.1%
2023$7,977-0.4%
2022$8,007+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8737, Page 963

Property Built

Built

Year Built: 1905