Skip to content

24 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 27, 2006

Property Information

Block6802
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,800
49%
Improvement Value:$205,800
51%
Total Assessment$400,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,945-0.6%
2024$9,001+40.1%
2023$6,426-0.4%
2022$6,450+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 7835, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1910