Skip to content

72 Carlton Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2006

Property Information

Block4307
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,460
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
40%
Improvement Value:$306,500
60%
Total Assessment$514,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,478-0.6%
2024$11,550+40.1%
2023$8,245-0.4%
2022$8,275+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905