Skip to content

3266 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$775,009
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block4307
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,800
36%
Improvement Value:$235,400
64%
Total Assessment$366,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,177-0.6%
2024$8,229+40.1%
2023$5,874-0.4%
2022$5,896+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$775,009

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9559, Page 403NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/7/2021

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 7868, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1910