Skip to content

109 Ferry St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Dec 19, 1980

Property Information

Block4401
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
45%
Improvement Value:$297,000
55%
Total Assessment$542,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,103-0.6%
2024$12,179+40.1%
2023$8,694-0.4%
2022$8,726+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3313, Page 1179

Property Built

Built

Year Built: 1900