Skip to content

107 Ferry St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$251,878
Last Sale Date
Dec 26, 2023

Property Information

Block4401
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,768
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,000
43%
Improvement Value:$325,900
57%
Total Assessment$572,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,793-0.6%
2024$12,873+40.1%
2023$9,189-0.4%
2022$9,224+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$251,878
DeedBook 9806, Page 85

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 8993, Page 531Recorded9/8/2014

Property Sale

Sale
$66,044

From:

To:

DeedBook 8975, Page 947NU CodeTitle correction (4)Recorded6/3/2014

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5002, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1900