Skip to content

105 Ferry St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 22, 2019

Property Information

Block4401
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,956
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
33%
Improvement Value:$502,500
67%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,748-0.6%
2024$16,853+40.1%
2023$12,030-0.4%
2022$12,075+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,890DeedBook 9147, Page 368Recorded9/23/2016

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 8120, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1900