Skip to content

114 Booraem Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block4401
Lot35
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-2U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,736
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
22%
Improvement Value:$540,200
78%
Total Assessment$695,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,524-0.6%
2024$15,621+40.1%
2023$11,151-0.4%
2022$11,193+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft2,736DeedBook 9449, Page 175NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920