Skip to content

136 Booraem Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1917
Apartment

Last Sale Price
$165,500
Last Sale Date
Apr 5, 2011

Property Information

Block4401
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
35%
Improvement Value:$495,000
65%
Total Assessment$765,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,082-0.6%
2024$17,190+27.3%
2023$13,499-0.4%
2022$13,550+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook 8786, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1917