Skip to content

35 Manhattan Ave.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$550,030
Last Sale Date
Mar 2, 2023

Property Information

Block4402
Lot13
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-4U-CONDO
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage943
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
9%
Improvement Value:$480,800
95%
Total Assessment$504,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,259-0.6%
2024$11,329+39.5%
2023$8,123
Property History

Property Sale

Sale
$550,030

From:

To:

Sq Ft943DeedBook 9743, Page 341Recorded4/27/2023

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 9577, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1895