Skip to content

15 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block4402
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,900
57%
Improvement Value:$183,800
43%
Total Assessment$423,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,461-0.6%
2024$9,521+40.1%
2023$6,796-0.4%
2022$6,822+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 9828, Page 419Recorded6/12/2024

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8680, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1890