Skip to content

19 Sherman AvenueJersey City, NJ 07307

Built 1940

Last Sale Price
$1,210,000
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block4402
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,436
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,300
39%
Improvement Value:$342,900
61%
Total Assessment$566,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,643-0.6%
2024$12,723+40.1%
2023$9,082-0.4%
2022$9,116+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,210,000

From:

To:

Sq Ft2,436DeedBook 9870, Page 574Recorded1/2/2025

Property Sale

Sale
$739,999

From:

To:

DeedBook 9333, Page 493Recorded8/21/2018

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5937, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1940