Skip to content

27 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Apartment

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jun 25, 2013

Property Information

Block4403
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-16U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
40%
Improvement Value:$1,080,000
60%
Total Assessment$1,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,194-0.6%
2024$40,446+40.1%
2023$28,872-0.4%
2022$28,980+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

DeedBook 8920, Page 134Recorded7/15/2013

Property Sale

Sale
$980,000
DeedBook 8044, Page 318