Skip to content

141 Booraem Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 16, 2014

Property Information

Block4904
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-9U-NH
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
24%
Improvement Value:$1,292,900
76%
Total Assessment$1,697,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,914-0.6%
2024$38,152+40.1%
2023$27,234-0.4%
2022$27,336+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

DeedBook 8893, Page 897Recorded2/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1910