Skip to content

23 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$1,375,000
Last Sale Date
Sep 22, 2025

Property Information

Block4404
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,552
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,500
33%
Improvement Value:$481,900
67%
Total Assessment$719,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,064-0.6%
2024$16,165+40.1%
2023$11,539-0.4%
2022$11,582+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,375,000
Sq Ft3,552DeedBook 9938, Page 49Recorded10/23/2025

Property Sale

Sale
$452,000
DeedBook 8788, Page 800

Property Built

Built

Year Built: 2007