Skip to content

72 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2007

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Jun 24, 2024

Property Information

Block4505
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,552
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
32%
Improvement Value:$506,700
68%
Total Assessment$744,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,618-0.6%
2024$16,722+40.1%
2023$11,937-0.4%
2022$11,982+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$432,000

From:

To:

DeedBook 8945, Page 193Recorded11/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 8084, Page 162