Skip to content

9 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 13, 2002

Property Information

Block4404
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,400
53%
Improvement Value:$214,900
47%
Total Assessment$457,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,212-0.6%
2024$10,276+40.1%
2023$7,335-0.4%
2022$7,363+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6058, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1890