Skip to content

3274 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 21, 2013

Property Information

Block4307
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
36%
Improvement Value:$224,900
64%
Total Assessment$352,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,869-0.6%
2024$7,918+40.1%
2023$5,653-0.4%
2022$5,674+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 8901, Page 5Recorded4/3/2013

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4334, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1900