Skip to content

55 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1870

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block4406
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,009
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,400
25%
Improvement Value:$629,100
78%
Total Assessment$809,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,083-3.1%
2024$18,661+217.4%
2023$5,880+37.0%
2022$4,292+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,225,000

From:

To:

Sq Ft2,009DeedBook 9833, Page 185Recorded7/10/2024

Property Sale

Sale
$344,000

From:

To:

Sq Ft773DeedBook 9405, Page 95Recorded5/22/2019

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 9182, Page 105Recorded2/23/2017

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 8703, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1870