Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
42 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 15, 2023
Property Information
Block4502
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45
Building Details
Building Class---
Description3S-F-C-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$184,000
28%
Improvement Value:$464,500
72%
Total Assessment$648,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $14,481 | -0.6% |
| 2024 | $14,572 | +40.1% |
| 2023 | $10,402 | -0.4% |
| 2022 | $10,441 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.