Skip to content

44 Sherman Ave.(Unit C0211)Jersey City, NJ 07307

Built 1980

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 9, 2024

Property Information

Block4502
Lot2
QualifierC0211
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building ClassC0587
Description6S-B-D-54U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage848
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$125,900
63%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,486-0.6%
2024$4,514+40.1%
2023$3,222-0.4%
2022$3,234+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft848DeedBook 9838, Page 479Recorded8/1/2024

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 9306, Page 995

Property Sale

Sale
$150,500
DeedBook 9106, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1980