Skip to content

44 Sherman Ave.(Unit C0209)Jersey City, NJ 07307

Built 1980

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block4502
Lot2
QualifierC0209
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building ClassC0926
Description6S-B-D-54U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage926
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$227,600
75%
Total Assessment$302,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,757-0.6%
2024$6,799+40.1%
2023$4,854-0.4%
2022$4,872+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft926DeedBook 9563, Page 239NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/18/2021

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8910, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1980