Skip to content

44 Sherman Ave.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07307

Built 1980

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 18, 2015

Property Information

Block4502
Lot2
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building ClassC0698
Description6S-B-D-54U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage698
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$139,400
65%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,788-0.6%
2024$4,818+40.1%
2023$3,439-0.4%
2022$3,452+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 9085, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1980