Skip to content

126 Webster Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
Jul 31, 2001

Property Information

Block4503
Lot17
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building ClassC1347
Description4S-B-28U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,347
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
15%
Improvement Value:$409,400
85%
Total Assessment$484,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,817-0.6%
2024$10,884+40.1%
2023$7,770-0.4%
2022$7,799-13.8%
Property History

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 5849, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1900