Skip to content

54 Magnolia Ave.(Unit C0044)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 13, 2000

Property Information

Block9602
Lot12
QualifierC0044
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building ClassC1318
Description4S-B-D-22U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,318
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
15%
Improvement Value:$457,900
85%
Total Assessment$537,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,011-0.6%
2024$12,087+15.9%
2023$10,424-0.4%
2022$10,463+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5635, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1910