Skip to content

126 Webster Ave.(Unit C0207)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 27, 2001

Property Information

Block4503
Lot17
QualifierC0207
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building ClassC1339
Description4S-B-28U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,339
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
14%
Improvement Value:$455,000
86%
Total Assessment$530,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,835-0.6%
2024$11,909+26.9%
2023$9,388-0.4%
2022$9,423+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5832, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1900