Skip to content

69 Franklin St.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block4505
Lot17
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-B-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage700
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$240,000
76%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,034-0.6%
2024$7,078+40.1%
2023$5,053-0.4%
2022$5,072+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft700DeedBook 9222, Page 94Recorded7/25/2017

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 8163, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1890