Skip to content

66 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jul 10, 1982

Property Information

Block4505
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description1.5S-BT-F-D-1UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage947
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
68%
Improvement Value:$120,100
32%
Total Assessment$370,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,264-0.6%
2024$8,316+40.1%
2023$5,936-0.4%
2022$5,959+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3353, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1905