Skip to content

60 Webster Ave.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07307

Built 1870

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2017

Property Information

Block4505
Lot1
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description1-2&3S-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage445
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
36%
Improvement Value:$135,900
64%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,709-0.6%
2024$4,739+40.1%
2023$3,383-0.4%
2022$3,395+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

Sq Ft445DeedBook 9196, Page 340Recorded4/26/2017

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft445DeedBook 9143, Page 841Recorded9/7/2016

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft445DeedBook 9117, Page 21NU CodeSheriff sale (12)Recorded5/4/2016

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8448, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1870