Skip to content

68 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Nov 9, 1983

Property Information

Block4505
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
61%
Improvement Value:$161,700
39%
Total Assessment$411,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,943-0.6%
2024$9,001+36.3%
2023$6,604-0.4%
2022$6,628+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3396, Page 1035

Property Built

Built

Year Built: 1905