Skip to content

145 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block4505
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,850
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
37%
Improvement Value:$408,700
63%
Total Assessment$643,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,374-0.6%
2024$14,464+40.1%
2023$10,325-0.4%
2022$10,364+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,850DeedBook 9151, Page 841NU CodeSheriff sale (12)Recorded10/14/2016

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8054, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1890