Skip to content

133 New York Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2018

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block4505
Lot33
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,300
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,900
14%
Improvement Value:$610,100
86%
Total Assessment$710,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,854+33.9%
2024$11,842+40.1%
2023$8,453-0.4%
2022$8,485+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 9596, Page 92Recorded9/9/2021

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

DeedBook 9345, Page 331NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018