Skip to content

146 Carlton Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1925
Apartment

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 29, 2005

Property Information

Block4204
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
27%
Improvement Value:$834,400
73%
Total Assessment$1,149,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,666-0.6%
2024$25,827+28.4%
2023$20,109-0.4%
2022$20,185+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7742, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1925