Skip to content

209 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1993

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 28, 2005

Property Information

Block4601
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description3S-BF-D-2U-H-G1
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,584
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,800
28%
Improvement Value:$541,100
72%
Total Assessment$748,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,723-0.6%
2024$16,828+40.1%
2023$12,012-0.4%
2022$12,057+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 7615, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1993