Skip to content

121 Carlton Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 10, 2002

Property Information

Block4602
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
61%
Improvement Value:$126,300
39%
Total Assessment$326,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,286-0.6%
2024$7,332+40.1%
2023$5,234-0.4%
2022$5,253+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890